Logopedia i eTwinning – Rozwijam Komunikację i Współpracę- A.Jasińska
Arleta Jasińska
pedagog, oligofrenopedagog, neurologopeda, terapeuta miofunkcjonalny, terapeuta AAC
W SOSW w Nowej Soli od ponad 20-stu lat prowadzę terapię logopedyczną z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz
z autyzmem. Są to uczniowie komunikujący się werbalnie a także niewerbalnie, u których wprowadzam komunikację alternatywną lub wspomagającą (ang. AAC- Augumentative and Alternative Communication). Moi niemówiący podopieczni wyposażani są w dostosowane dla nich indywidualne narzędzia do komunikacji oparte na niskiej technologii komunikacyjnej (np. indywidualne książki komunikacyjne) lub oparte na wysokiej technologii (np. komunikatory z oprogramowaniem „LetMeTalk’ czy "Mówik"). Moja praca jest z reguły pracą indywidualną, gabinetową w relacji "jeden na jeden", a moi podopieczni bardzo często mają problem z budowaniem relacji z rówieśnikami a także z osobami dorosłymi.
Jak to zmienić? Jak włączać moich podopiecznych tych mówiących i niemówiących w życie szkolne i pozaszkolne?
Świetną propozycją na włączanie uczniów z wyzwaniami rozwojowymi jest eTwinning -edukacyjny program UE. Udział w eTwinning. to doskonały sposób na współpracę osób sprawnych i niepełnosprawnych we wspólnych projektach edukacyjnych krajowych oraz zagranicznych.
Projekty eTwinning z powodzeniem można realizować na terapii logopedycznej.
Z eTwinningiem „przyjaźnię się” od 2019 roku i zrealizowałam kilka projektów krajowych i zagranicznych, które otrzymały wyróżnienia ( trzy Krajowe Odznaki Jakości oraz jedna Europejska Odznaka Jakości)
W SOSW w Nowej Soli prowadzę zajęcia rewalidacyjne i są one realizowane indywidualnie. Moi uczniowie aktywnie uczestniczą we wszystkich zadaniach projektowych, przy moim wsparciu, bowiem każda aktywność wymaga dostosowania metod i środków ze względu na umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną moich podopiecznych. Wyzwaniem dla mnie było włączenie w działania projektowe uczniów, którzy piszą i czytają uczestnicząco tzn. za pomocą symboli. Dostosowanie to pozwoliło na pisanie przez uczniów życzeń i wierszy dla mam czy też przepisów kulinarnych. Uczniowie również czytają swoje teksty, napisane za pomocą symboli, które nagrywam i udostępniam na platformie w postaci krótkich filmików.
Kolejnym wyzwaniem było włączanie w aktywności projektowe uczniów niemówiących, korzystających z wysokiej technologii komunikacyjnej. Teksty życzeń i wierszy dla mam czy też przepisów kulinarnych wgrywałam w oprogramowanie tak, by mogli uruchamiając odpowiedni przycisk powiedzieć dany tekst i być aktywnym uczestnikiem realizowanej aktywności.
Udział w projektach eTwinning to niezwykła przygoda, która pokazała mi oraz moim partnerom projektowym, że włączanie dzieci z różnymi wyzwaniami rozwojowymi jest możliwe, przez co stają się one aktywnymi członkami społeczności europejskiej. Projekty poszerzają moje horyzonty myślowe, ciągle wzbogacają o nowe umiejętności cyfrowe, pozwalają na nawiązanie nowych, cennych znajomości, wzbogacają mnie językowo i kulturowo. Udział w projektach to także uznanie wśród rodziców moich uczniów a także promocja mojej placówki na terenie kraju i poza nim.
Uczestnictwo w projektach eTwinning to wiele korzyści płynących zarówno dla nauczyciela jak i uczniów. Udział w nich pozwolił mi i moim niepełnosprawnym podopiecznym na osiągnięcie sukcesu a przede wszystkim uzmysłowił mi, że włączanie uczniów z różnymi wyzwaniami rozwojowymi jest możliwe. Wystarczy dostosować metody, techniki oraz narzędzia komunikacyjne by włączyć osoby niepełnosprawne w edukacyjną społeczność szkolną, lokalną i międzynarodową.
PCS, czytanie uczestniczące

Życzenia dla mamy do laurek PCS Arleta Jasińska, SOSW Nowa Sól
