Zašto žene u znanosti?
„Svijet treba znanost, a znanost treba žene .“Adria Philippe Cornu, generalni direktor L'Oreála
A zašto ne?!
Povijest nas uči kako su žene, često nepravedno, bile u sjeni događanja u prošlim razdobljima. Ipak, budućnost je ispred nas te smo svim tim hrabrim i pametnim ženama koje su nam stvorile temelje za dalje dužni dati najbolje od sebe – svoje vrijeme, trud i ideje. Bilo bi lijepo u narednim vremenima pisati neke pozitivne priče, iskorake u nepoznato i dostojanstvene bitke. Zato krećemo već danas!
Ekipe, vaš zadatak je da razmislite i napišite nam znate li neku znanstvenicu iz područja STEM-a, ali i svoje mišljenje jesu li žene dovoljno uključene u STEM, jesu li poznate kao i muški znanstvenici, inovatori. Molimo Vas za iskrene odgovore jer upravo to će nam reći u kojem smjeru moramo ići. Svoje odgovore napišite u Flingu kojoj možete pristupiti pomoću linka:https://bit.ly/3BpAzRd
Ukoliko trebate pomoć oko objave podataka na linku se nalazi kratki video s uputom:https://bit.ly/3iz7ls8
Rok za predaju zadatka je : 11. prosinca 2022. godine
Rezultati aktivnosti:
Što znači biti žena danas?
Uvijek aktualna tema. To znači da ćeš biti formalno biti pravno ravnopravna za muškarcima (prema rezultatima statistika i analiza), ali to ne mora biti i tvoja stvarnost u realnom svijetu. Možda ćeš raditi posao jednako kvalitetno kao muškarac, ali ćeš za isti učinak biti manje plaćena; možda će se zbog kulturoloških uvjeta očekivati da preuzmeš veću brigu oko obitelji u odnosu na svog životnog partnera; možda će ljestvica ljepote za tebe biti više podignuta u odnosu na osobu muškog spola?
Znanje, razumijevanje i suosjećanje su jedini načini na koji je moguće mijenjati stvari. Žene najbolje razumiju kako je biti žena i zato predlažemo da pogledate zanimljiv uradak iz ciklusa Žene s video kamerama udruge Vox Feminae o četiri hrvatske znanstvenice: https://bit.ly/3VnkfrP
U posljednje vrijeme postoji mnogo inicijativa koje potiču žene da se bave znanošću. Jedna od najpoznatijih u svijetu, ali i Hrvatskoj je svakako Nacionalni program stipendiranja L'ORÉAL-UNESCO „Za žene u znanosti“. Iz samog programa izašle su mnoge svjetski priznate znanstvenice.
Pored navedene inicijative, svake godine se 11. veljače obilježava Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti“. Cilj je ovog obilježavanja potaknuti što više žena i djevojaka na uključivanje u znanost, promovirati razvoj karijere u znanosti i povećati svijest o doprinosu žena u znanosti.
I za kraj... Možemo li poboljšati rezultate u narednom razdoblju?
U akademskoj godini 2018./2019. studenti upisani na visoka učilišta bili su pretežito ženskog spola (57,1 %). U STEM područjima znanosti zastupljenost žena je u pravilu zadovoljavajuće visoka, s iznimkom tehničkih znanosti, gdje je zastupljenost žena u akademskoj godini 2018./2019. iznosila 27,5 %.
Ova statistika je zoran prikaz da usprkos poboljšanju položaja i poticanju sudjelovanja žena i djevojaka u znanosti njihova ravnomjerna zastupljenost u znanosti ostaje značajno društveno pitanje.