Skip to main content
European Commission logo
European School Education Platform
Jak na roboty
TwinSpace | TwinSpace

Jak na roboty

გვერდები

Hodnotenie projektu PK a vedením školy

Created by Denisa Rúrová
Last updated by Denisa Rúrová 1 year 5 months ago

Hodnotenie projektu partnermi:

Spočiatku esep a twinspace nefungoval, bol pomalý a dosť to odrádzalo od práce.

Následne sme pristúpili k náhradným riešeniam za pomoci Messengeru a Whatsappu namiesto fóra, online meetingy prebiehali cez jitsi.meet. Naučili sme sa využívať zdieľané dokumenty a komunikovať prostredníctvom sociálnych skupín. V závere sa to upravilo a využili sme aj fórum na hodnotenie aktivít projektu žiakmi, aj keď tam tiež nefungovalo všetko ideálne. Veríme však, že v budúcnosti sa to zlepší. Už teraz pozorujeme prvky inovácie a tešíme sa na túto novú platformu, v ktorej využívaní všetkých možností sa ešte budeme musieť zdokonaliť. Veľmi nám pri tom pomáhali webináre etwinning. Vždy sme sa niečo nové naučili a posúvalo nás to dopredu.

 

Hodnotenie projektu žiakmi:

Z aktivít projektu sa najviac páčila aktivita vianočné online stretnutie, smart school a tvorba a programovanie robotov, využitie umelej inteligencie pri ich návrhoch. Zistili, že sa dajú využiť všade a môžu si tak uľahčiť prácu, napr. pri upratovaní pracovného stolu, merani za pomoci senzorov či upraviť teplotu v miestnosti ventilátorom s motorčekom.  Vyjadrili sa, že to bola zábava a mali radosť aj zo spolupráce so žiakmi českých a slovenských škôl. Začiatky boli pomalé a komunikácia naozaj slabá, zvlásť chlapci po dištančnom vzdelávaní neboli veľmi výreční. No postupne sa osmelili a naučili vyjadrovať svoje názory a diskutovať a spoločne riešiť problémy, hodnotiť výsledky svojej práce a pocítiť hrdosť na ne. Určite to prispelo k zlepšeniu ich sebavedomia, naučili sa zodpovednosti a dodržiavaniu termínov. Hravým spôsobom sa naučili programovať, ani si neuvedomili, že sa pri tom učia.

Hodnotenie predmetu informatika dopadlo v prospech micro:bitov, aj keď ich programovanie sa im zdalo dosť náročné. Počas odborného výcviku žiakov najviac upútala montáž a demontáž robotických autíčok a vlastná  tvorivosť pri vytváraní účelových doplnkov.

 

 

Hodnotenie projektu kolegami na PK:

Od začiatku projektu boli kolegovia oboznámení s ním na pedagogických radách a predmetových komisiách pre elektro-odbory a prírodovedných predmetov i prostredníctvom webu, školského časopisu a nástenky v škole.

Triedni učitelia nám pomáhali s informovanosťou rodičov o projekte a vyžiadavaním informovaných súhlasov. 

Celkovo hodnotia projekt kladne, pretože rozvíja tie zručnosti žiakov, ktoré im chýbajú a vhodne dopĺňa školské kurikulum. V projekte pracovali samí chlapci, tí majú zväčša problémy s predstavovaním a komunikáciou. Ich komunikačné schopnosti sa zlepšili, dokázali sa predstaviť partnerom, diskutovať a odprezentovať výsledky svojej práce, čo určite využijú aj pri obhajobe praktickej časti maturitnej skúšky, ktorá u nás prebieha formou obhajoby vlastného projektu. Vývoj ich digitálnych zručností veľmi rýchlo napredoval a digipad či prezentácia v Canve a blokové programovanie  ich povzbudil k zoznámeniu sa s robotmi atraktívnym a zaujímavým spôsobom.  Určite to pre nich bola skvelá príležitosť rozvíjať svoje komunikačné, personálne, sociálne a digitálne kompetencie. Naučili sa vyjadriť svoj názor, počúvať názory iných, hodnotiť ich a diskutovať o nich, čím si rozvíjali aj kritické myslenie.

Pri projekte nám pomáhali aj členovia  krúžku praktickej elektrotechniky so zostavovaním robotov a programovaním  na microbite. Vedúci krúžku sa vyjadril, že to bolo zábavné spestrenie programu ich krúžku.

Kolegovia v spoločnej diskusii o výsledkoch  projektu ocenili aj medzinárodnú spoluprácu na spoločne zdieľanom dokumente v českom i slovenskom jazyku, ktorá pomohla žiakom spoznať aj český jazyk a jeho príbuznosť i odlišnosť v porovnaní so slovenčinou. Takže pre predmetovú komisiu jazykov je zapojenie sa do etwinningových projektov výzvou. Snáď sa im podarí v ďalšom školskom roku realizovať nový etwinningový projekt a rozvinúť tak získané komunikačné aj digitálne zručnosti žiakov z tohto projektu.

 

Hodnotenie projektu rodičmi:

Na triednom aktíve sme sa rozprávali s rodičmi o eTwinningu, mnohí ho nepoznali.

Len málo  rodičom sú projektové aktivity známe.  To môže poukazovať na to, že rodičia s deťmi o práci v škole sa nerozprávajú alebo nesledujú najčastejšie využívanú propagačnú platformu - web stránky školy a školský časopis.  Do budúcnosti pri práci v ďalších projektoch navrhujeme, aby sme viac motivovali žiakov ku komunikácii s rodičmi o projektových úlohách a rodičov zapojených žiakov informovali aj prostredníctvom rodičovských aktívov a správami v školských systémoch školy počas celého projektu.

Vďaka projektu  získali rodičia informácie o platforme eTwinning. Väčšina rodičov vnímala v závere projektu, že neboli dostatočne informovaní o projekte, len malé množstvo rodičov sa  aj aktívne zapojilo do riešenia úloh spolu so svojím dieťaťom. Väčšina rodičov tiež vidí v projekte prínos pre svoje dieťa a má záujem, aby sa ich dieťa zapojilo do podobného projektu eTwinning aj v budúcnosti. Ocenili inováciu takejto formy vzdelávania.

 

Hodnotenie vedením školy: 

Vedenie SŠ má záujem predovšetkým na spolupráci so žiakmi SŠ, na rozvíjaní kurikula stredoškolského učiva. Zdá sa im, že spolupráca so žiakmi ZŠ nie je vhodná pre stredoškolákov. 

Vybavenie niektorých ZŠ je však oveľa lepšie a teda aj možnosti výmeny skúseností môžu byť obohatením pre SŠ.

 

Získavanie technického vybavenia:

Slovenské školy využívali aj Techlib-hardvérovú knižnicu, partnerky dvoch SŠ sa stretli aj na workshope v Košiciach, kde programovali Lego Mindstorms a Lego Spike. Žiakov očaril aj spievajúci robot NAO z exkurzie na fakulte výrobných technológií TUKE v Prešove.

Mnohé stavebnice pochádzali z ENTER výziev z minulých rokov.  SPŠ Bardejov sa zapojila aj tohto roku a získala grant na nákup nových stavebníc.

Slovenské partnerky sa stretli na letnej škole Vzdelávame pre budúcnosť na Remate v dňoch 13.-19.augusta 2023: https://blog.vzdelavameprebuducnost.sk/letna-skola/

Získali nové podnety a inšpirácie pre ďalšiu spoluprácu. 

Keďže pri testovaní Informatika 2.0 okrem vysokého sebavedomia žiakov výsledky poukázali na nedostatky v oblasti algoritmizácie 4% prvá skupina a 17% druhá skupina, rozhodli sme sa zapojiť vhodnými aktivitami aj do týždňa programovania aktivitou CODE WEEK 2023. Naozaj to prinieslo zlepšenie informatickkých zručností žiakov.

Vytvorené pracovné listy sme poskytli aj iným školám a prezentovali sme ich aj na Micro:bit fóre Učíme s hardvérom. Pedagógovia nám poslali kladnú spätnú väzbu a ocenilio najmä praktickú podporu a poradenstvo pri počiatočných problémoch. Zamerali sme sa na spoluprácu nielen v regióne, ale poskytli sme cenné rady najmä Košickej súkromnej základnej škole v projekte Byť či nebyť s micro:bit.

 

Proces tvorby eTwinningového projektu: plánovanie, realizácia úloh, ich dokončenie podporilo komunikáciu žiakov, tímovú spoluprácu a naučilo ich vytrvalosti, trpezlivosti, zodpovednosti pri dodržiavaní termínov. Zamestnávatelia z praxe práve tieto mäkké zručnosti požadujú od našich absolventov. Významnou mierou bola motivácia žiakov ku kritickému mysleniu a tvorivosti, čo sú ciele modernej školy 21. storočia.