Ana Sudarević, OŠ Dubovac, Karlovac
Tijekom trajanja projekta, redovito smo sudjelovali u zajedničkim i suradničkim aktivnostima. Dio smo zajedničkih virtualnih izložaba, zbirki i prezentacija.
A osmislili smo i nekoliko samostalnih aktivnosti ekološke tematike.
Sve naše aktivnosti su na poveznici:
http://www.os-dubovac-ka.skole.hr/skola/knjiznica/ekoetwinn
U sklopu projekta, završne aktivnosti u kojima smo sudjelovali, i tako sumirali i evaluirali naš rad, su:
- eko kalendar - https://www.canva.com/design/DAFjc_oPAIY/r2H-9IdKmU78mZDhNV0uNQ/edit?utm_content=DAFjc_oPAIY&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
- knjiga projektnih aktivnosti - https://www.canva.com/design/DAFjdUUT5dk/ROiIbioHVuzY0UajZX4WHA/edit?utm_content=DAFjdUUT5dk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
15. zajednička aktivnost – Evaluacija
Lipanj je mjesec kada sumiramo sve provedene aktivnosti i prisjećamo se što smo i koliko radili te koliko smo novih stvari naučili, izradili, pogledali ili poslušali.
14. zajednička aktivnost – Dan planete Zemlje
Tradicionalno, stariji učenici pripremaju igrokaz Ekoshow za mlađe učenike. Tema je, naravno, ekološka, a cilj je upozoriti na važnost očuvanja, prije svega svog okoliša, a potom i cijele planete. Osim igrokaza, glumci i publika zajedno plešu na pjesmu Lijepa naša Hrvatska.
13. zajednička aktivnost – Dan maslačka
Zanimljiv eko-dan povezali smo s lektirom u drugom razredu. Naime, učenici su čitali slikovnicu Sunčane Škrinjarić Plesna haljina žutog maslačka. Druženje smo započeli kvizom – učenici su, igrajući u skupinama – pokazali koliko su pažljivo čitali priču te čemu ih je priča poučila. Potom je slijedila likovna radionica na kojoj su izrađivali papirnate maslačke (od žutih salveta).
12. zajednička aktivnost – Svjetski dan vode
Učenici viših razreda, radeći u grupama, pripremili su kraka izlaganja o vodama. Osim prezentacije i činjenica koje su pronašli pretražujući izvore u knjižnici, posebno su se potrudili i oko “umjetničkog dojma”. Samostalno su izradili odgovarajuće rekvizite koje su koristili tijekom izlaganja. osim u svom razredu, izlaganja su održali i u ostali razredima. Za učenike-slušatelje pripremili su i materijale za ponavljanje i utvrđivanje gradiva (križaljke).
11. zajednička aktivnost – Svjetski dan močvara
Lektirno djelo poslužilo nam je kao izvor informacija o močvarama. Učenici četvrtog razreda čitali su roman Ante Gardaša Duh u močvari. Sudjelujući u kvizu, pokazali su koliko poznaju floru i faunu Kopačkog rita te saznali činjenice kojih nema u udžbenicima Prirode i društva.
10. zajednička aktivnost – Dan učionice na otvorenom
Prostor ispred školske zgrade iskoristili smo tog sunčanog dana za našu učionicu, točnije, knjižnicu na otvorenom. Sunčeve zrake obasjale su listove najdražih knjiga koje su učenici ponijeli od kuće da bi svojim prijateljima čitali najzanimljivije dijelove i tako ih potaknuli da istu knjigu i sami pročitaju. Svjež zrak i lagani povjetarac učinio je ovaj dan baš posebnim školskim danom!
9. zajednička aktivnost - Svjetski dan zaštite okoliša
U obilježavanju ovog važnog dana sudjelovali su prvaši jer s edukacijom o zaštiti okoliša treba početi što ranije. Tijekom dva školska sata izmjenjivale su se poučne igre, čitanje, pisanje i crtanje, u paru ili samostalno. Polazište je bio tekst Ljubice Balog Šuma pomoću kojega smo se prisjetili naših iskustava s posjetom šumi. Razgovor nas je doveo do zaključka da je jako važno čuvati šume, ali i životinje i biljke kojima je šuma dom. Učenici su zaključili da naš doprinos zaštiti okoliša kreće od toga da ne radimo smeće, već da sav otpad koji proizvedemo, odložimo u odgovarajuće spremnike. Zato smo dobro utvrdili čemu služi koji spremnik, a potom su učenici vježbali pravilno odložiti otpad tako što su vrstu otpada (napisanu na papirić), odložili,tj. pričvstili u odgovarajući spremnik.
8. zajednička aktivnost - Svjetski dan biološke raznolikosti
Aktivnost smo započeli proučavanjem enciklopedija i priručnika u knjižnici. Potražili smo ugrožene ili posebne, nepoznate ili neobične, životinje i biljke te saznali osnovne informacije o njima. Sve smo zapisali u natuknicama koje smo kasnije iskoristili za izradu osobne iskaznice pojedine životinje ili biljke, radeći u skupinama. Spojili smo tradicionalne, tiskane medije i suvremene, elektroničke. (tablete)
7. zajednička aktivnost – Svjetski dan ekologije
6. zajednička aktivnost - Eko izazov
Eko izazov odradili smo s učenici iz OŠ Marija Bistrica – „reciklirali“ smo lektiru. Odabrali smo Vlak u snijegu te odlučili izraditi vlak od recikliranih materijala. Marljivo smo skupljali kutije i čepove te prionuli na posao. Ovaj poseban vlak ukrasili smo najvažnijim informacijama o djelu Mate Lovraka pa je, osim ukrasa u učionici, poslužio i kao podsjetnik na satu lektire.
5. zajednička aktivnost - Recikliramo - stvaramo
Aktivnost je zamišljena kao partnerski rad. Naš je par bila OŠ Marija Bistrica. Poslali su nam fotografiju svojih uradaka – anđela od recikliranog materijala – a mi smo potom trebali izraditi vlastite, što sličnije originalima. Prikupili smo potreban materijal iz kućanstva te uživali u kreativnom radu. Ponosni smo na naše anđele koji su cijelu zimo krasili školsku knjižnicu.
4. zajednička aktivnost - Eko-reporter
Snimili smo svoje priloge za zajedničku eko-reportažu. Naši reporteri bili su Tena i Matija koji su snimili prilog o nedostatku spremnika za odlaganje starih baterija u našoj školi.
https://drive.google.com/file/d/1ooFuaCP8SYjjwfp3SwMXR6IGvYdV_KU2/view
https://drive.google.com/file/d/1pa2VjT9HYraAH1QbVLry2_bDX001gNIi/view
3. zajednička aktivnost - Dan kruha i zdrave hrane
- https://wakelet.com/wake/bpYz9nJyJ8QHsh8f318Oy
- https://www.canva.com/design/DAFPehIpJnE/gFxCLPMwR0a-z3-js4VvfA/view?utm_content=DAFPehIpJnE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink#1
U knjižnici smo uredili prigodnu izložbu s izrekama o kruhu te zanimljivostima o kruhu i zdravoj hrani. Potom smo u zbirci „Sto najzanimanja“ Zvonimira Baloga pronašli zanimanja vezana uz vezana uz nastanak kruha i pekarskih slastica te zdrave hrane: Mlinar, Pekar, Pčelar.
2. zajednička aktivnost – Svjetski dan čišćenja
Najprije smo pročitali edukativnu slikovnicu „Nije smeće sve za vreće" te utvrdili što i koliko činimo da pravilno odvajamo otpad. Nakon toga prionuli smo na praktičan rad. Izradili smo tri kutije za razred u koje će se moći odlagati otpad te odredili i uredili razredni eko-kutić.
1. zajednička aktivnost - Kreiranje logoa
Projektnim partnerima predložili smo svoj logo projekta.