Skip to main content
European Commission logo
European School Education Platform
logo grupy
Group | Group

Edukacja włączająca z eTwinning

Pages

Ocena efektywności na półrocze

Created by Zyta Czechowska
Last updated by Regina Smolin-Makuch 4 months 2 weeks ago

Koniec półrocza i koniec roku szkolnego to czas, który dla nauczycieli jest szczególnie intensywny. Oprócz podsumowania podejmowanych działań i oceniania uczniów, istnieje również wiele innych zadań do wykonania. Jednym z istotnych aspektów pracy nauczyciela, pedagoga i terapeuty jest przygotowanie dokumentów dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. 

W tym poście przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące kolejności działań, które mogą pomóc nauczycielom w sprawnym i efektywnym przygotowaniu tych dokumentów.

Podsumowaniem pracy z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego zajmuje się zespół nauczycieli i specjalistów, którzy prowadzili zajęcia z nim. Jakie działania podejmuje zespół? Obrazuje je dołączona do posta infografika. 

 

Ocena efektywności IPET-u

 

Oceny efektywności Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET) dokonuje się co najmniej dwa razy w ciągu roku szkolnego. Podsumowuje się efektywność podejmowanych działań w zakresie osiągnięć i trudności w funkcjonowaniu ucznia oraz skuteczność podejmowanych w ramach iPET-u działań. Podsumowanie to należy uwzględnić tworząc wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania ucznia.

 

 

WOPFU

 

Dokonując WOPFU, zespół uwzględnia również ocenę efektywności realizowanego IPET-u. WOPFU zawiera następujące informacje:

  • indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, mocne strony, predyspozycje,  zainteresowania i uzdolnienia ucznia; 
  • zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli wspomagających, specjalistów lub pomocy nauczyciela, w zależności od potrzeb; 
  • przyczyny niepowodzeń edukacyjnych bądź trudności w funkcjonowaniu ucznia, w tym bariery i ograniczenia utrudniające to funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu szkolnym; 
  • w przypadku ucznia niepełnosprawnego realizującego wybrane zajęcia edukacyjne indywidualnie lub w grupie liczącej do pięciu uczniów, WOPFU określa także napotykane trudności w zakresie włączenia dziecka w zajęcia realizowane wspólnie z klasą oraz efekty działań podejmowanych w celu przezwyciężenia tych trudności

                                                                                       

 

Ocena efektywności PPP

Zespół formułuje ogólne wnioski dotyczących skuteczności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ocenia,  na ile praca wszystkich jego członków wpłynęła na zaspokojenie indywidualnych potrzeb ucznia. 

 

 

Ocena efektywności zajęć rewalidacyjnych

 

Każdy nauczyciel i specjalista realizujący 
z uczniem zajęcia rewalidacyjne zobowiązany jest do przeprowadzenia oceny ich efektywności,  dokonuje się 
ją w ramach wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Przepisy nie określają jak często powinna być dokonywana ocena efektywności zajęć rewalidacyjnych. Należy pamiętać, że ocena ta jest częścią WOPFU, tym samym  powinna być dokonywana co najmniej dwa razy w roku szkolnym.

Przykładowe oceny na semestr
Przykładowa ocena na semestr
Przykładowa ocena na semestr
Przykładowa ocena na semestr