Skip to main content
European School Education Platform
Group

Wrażliwi na (dez)informację

Grupa tematyczna Wrażliwi na (dez)informację została utworzona, aby doskonalić umiejętność korzystania z mediów oraz poznać sposoby rozpoznawania i walki z dezinformacją. Dziękujemy obecnym członkom grupy za aktywny udział w grupie i witamy nowych uczestników. Jesteśmy pewni, że wspólnie będziemy mogli wspierać się w realizacji podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2022/2023: Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych

Prehľad

Updates

Filter results

Plan Grupy na rok szkolny 2023/2024

Pinned

 

W roku szkolny 2023/2024 skupiamy się na wykorzystaniu narzędzi IT oraz sztucznej inteligencji  do manipulacji w sieci.  W ramach działalności grupy zaplanowaliśmy spotkania online z zakresu fake news, manipulacji algorytmów bańkami informacyjnymi, i narzędziami AI.

Co planujemy?

  • pokażemy lekcje z użyciem AI, zarówno rozwiązania praktyczne 
  • szkolenia podczas których pokażemy jak  korzystać z AI w opracowaniu rzetelnych treści i  wspólnie stworzymy galerię sztuki AI.
  • przedstawimy pomysły projektów eTwinning z dziedziny edukacji medialnej i manipulacji w sieci i zaprosimy Was do współpracy w projektach tematycznych
  • rozbudujemy bazę e-zasobów ze scenariuszami lekcji z zakresu edukacji medialnej
  • w drugim semestrze przeprowadzimy kampanię NIe Daj Się Wkręcić dotyczącą manipulacji treściami w sieci
  • w ramach kampanii Nie Daj Się Wkręcić zrealizujemy projekty Mój Pierwszy Projekt z Ambasadorem dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
  • Zaprosimy ekspertów w dziedzinach fake news i manipulacji informacją jak również doświadczonych specjalistów z wykorzystania AI w edukacji ( pierwsze webinarium z użycia narzędzi AI  już w październiku).
  •  Przybliżymy wszystkim  platformę ESEP i TwinSpace jako e-bezpieczne przestrzenie do współpracy międzyszkolnej zarówno dla początkujących jak też doświadczonych eTwinnerów. ( Najbliższe webinarium już we wrześniu.)

Zapraszamy wszystkich członków grupy do współpracy, liczymy na wasze pomysły i kreatywność, aby każdy w grupie znalazł coś dla siebie.

 

Szczegółowy plan działań Grupy

 

  • Webinarium: ESEP -bezpieczna przestrzeń do współpracy online 27 wrzesień 2023 
  • Spotkanie dla członków grupy Aplikacje graficzne AI.18 październik 2023 
  • Założenie padletu dla członków grupy Galeria twórczości zainspirowana AI “Wymyślony Świat”. październik 2023
  • Webinarium: Innowacyjne i bezpieczne użycie ChatGPT 9 listopada 2023
  • Konkurs świąteczny “Święta w Wymyślonym Świecie” grudzień 2023 kartki świąteczne z wykorzystaniem AI
  • Webinarium - Think before you Click czyli jak zrealizować projekt dotyczący manipulacji w sieci 11 styczeń 2024
  • Kampania - NIe daj się wkręcić
  • Mój pierwszy projekt z Ambasadorem (szkoły ponadpodstawowe)- NIe daj się wkręcić start luty 2024
  • Webinarium “Manipulacja danymi osobowymi” 22 luty 2024

 

 

 

Zaproszenie: Kampania - Nie daj się wkręcić! Bezpieczny Internet codziennie!

Zapraszamy do aktywnego udziału w kampanii Nie daj się wkręcić!  6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, jednak świadomość korzystania z treści w sieci należy pielęgnować każdego dnia. Proponujemy aktywny udział członków naszej grupy w podnoszeniu świadomości korzystania z z Internetu w sposób bezpieczny. Zachęcamy do stworzenia plakatów promujących pozytywne i bezpieczne wykorzystanie Internetu a także na zagrożenia, z jakimi mogą zetknąć się w wirtualnym świecie dzieci i młodzież.

Zapraszamy na stronę: https://school-education.ec.europa.eu/en/group/wrazliwi-na-dezinformacje/pages/kampania-nie-daj-sie-wkrecic-bezpieczny-internet-codziennie

 

logo camp

#CyberFerie

Witamy

Dla wielu z nas ferie już trwają, niektórzy właśnie je zaczęli, a jeszcze inni czekają na nie z niecierpliwością. Dla wszystkich mamy super porady z NASK - Na co uważać? Jak się chronić? by ferie były bezpieczne i udane. 

Link do materiałów #CyberFerie

Polecamy

Dzień Bezpiecznego Internetu 6 lutego (wtorek).

Witajcie w Nowym Roku 2024!!!
Życzymy tylko pięknych i wspaniałych dni i na pewno takie będą. Tymczasem przypominamy i tym, którzy już mają ferie zimowe i tym którzy będą je mieli niedługo o Dniu Bezpiecznego Internetu. Poniżej krótkie przypomnienie genezy tego święta.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org
 
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 
 

DBI

Konkurs M(AI)GIA ŚWIĄT rozstrzygnięty!

1.	Jakub Węgrzyn Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie

HO HO HO! Konkurs rozstrzygnięty!  Dziękujemy wszystkim autorom  za liczny i dynamiczny udział w naszej zabawie. Kreatywność  i inspiracja twórców oraz siła Sztucznej Inteligencji udowodniła, że można stworzyć Magiczny Świat Świąt Bożego Narodzenia!

Autorami 5 prac z największą ilością głosów są:

  1. Jakub Węgrzyn

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie (1936 głosów)

  1. Julia Biały

Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Tarnowie ( 1114 głosów)

  1. Nadia Markus

Szkoła Podstawowa im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie (1009 głosów)

  1. Damian Semeniuk

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie ( 829 głosów)

  1. Filip Kania

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie ( 720 głosy)

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Prezenty już spakowane i będą dostarczone przez naszego eTwinningowego Mikołaja!

 

Wszystkie prace oraz nazwy i adresy aplikacji AI można obejrzeć na naszym konkursowym padlecie

https://padlet.com/beataw5a/m-ai-gia-wi-t-w-konkursie-gr-ai-ficznym-n30xb014rci53sii

 

A NA ŚWIĘTA ŻYCZYMY WAM WSZYSTKIM DUŻO PRAWDZIWEJ MIŁOŚCI, PRZYTULANIA, ŚMIECHU, CIEPŁA I ZDROWIA! ……STWORZONEGO PRZEZ NAS SAMYCH DLA NAS SAMYCH I OD NAS SAMYCH.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

KONKURS NA KARTKĘ ŚWIATECZNĄ

Magia Świąt w konkursie gr(AI)ficznym

Zapraszamy do udziału w świątecznym konkursie!

Magia Świąt otacza nas coraz intensywniej, a my pragniemy zaprosić Was do wspaniałej podróży pełnej kreatywności i radości.

Oto Konkurs na Kartkę Świąteczną stworzoną z Użyciem Sztucznej Inteligencji, gdzie marzenia spotykają się z technologią, tworząc niezapomniane dzieła sztuki!

Regulamin konkursu:

  1. Temat konkursu: Przedstawienie kartki świątecznej wygenerowanej przy użyciu sztucznej inteligencji.
  2. Organizatorzy: Konkurs organizowany jest przez moderatorów grupy "Wrażliwi na (dez)informację" - Beata Wójcik i Marcin Hościłowicz.
  3. Technologia: Uczestnicy mogą skorzystać z różnych narzędzi i platform wykorzystujących sztuczną inteligencję do stworzenia swojej kartki świątecznej. Informacja o konkretnym narzędziu AI wykorzystanym w projekcie powinna być zawarta w opisie umieszczonym razem z pracą na konkursowym Padlecie.
  4. Termin nadsyłania prac: 14 grudnia 2023.
  5. Termin głosowania: Głosowanie będzie trwać od 15 do 17 grudnia 2023. Uczestnicy oraz wszyscy zainteresowani mogą oddać swoje głosy na najlepsze prace poprzez kliknięcie "serduszka" (polubienia) pod wybranymi kartkami na platformie Padlet - strona będzie udostępniona w trybie publicznym. 

PADLET KONKURSOWY
 

  1. Sposób wyłonienia zwycięzców: Praca, która zdobędzie najwięcej polubień zostanie uznana za zwycięzcę.
  2. Nagrody: Dla pięciu najbardziej kreatywnych i oryginalnych prac Krajowe Biuro eTwinning przygotowuje zestaw gadżetów promocyjnych. Dla wszystkich uczestników Konkursu dyplomy.
  3. Ogłoszenie wyników: Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 18 grudnia na profilu Facebook grupy Wrażliwi na (dez)informację oraz na stronie grupy Wrażliwi na (dez)informację na platformie ESEP.
  4. Opublikowanie nagrodzonych prac: Prace laureatów zostaną opublikowane na powyższych stronach, dając uczestnikom szansę podzielenia się swoim talentem z międzynarodową społecznością.
  5. Podpisywanie prac: Prace należy podpisać imieniem, nazwiskiem oraz nazwą szkoły. Informację należy dołączyć do opublikowanej na Padlecie kartki.

Bądźcie kreatywni i dajcie się porwać magii świąt! Życzymy Wam powodzenia oraz radosnego czasu spędzonego na tworzeniu!

KARTKA

Nowe materiały!

Na stronie MATERIAŁY VIDEO zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez MEiN

Fake news, manipulacja i dezinformacja. Jak oddzielić prawdę od fałszu? – materiały informacyjne MEiN

Materiały po webinarze

Na stronie WEBINARY NASZEJ GRUPY jest już prezentacja Michała Siwkowskiego Praktyczne wykorzystanie Chatu GPT i narzędzi SI w projekcie. Jest też Padlet z prezentowanymi narzędziami.

Bezpieczeństwo w sieci

Na stronie CIEKAWE LINKI znajdziecie link do strony, na której jest mnóstwo materiałów do wykorzystania podczas lekcji o bezpieczeństwie w sieci. Zajrzyjcie koniecznie!

Prace uczestników webinarium GR(AI)FICZNY NIEZBĘDNIK 18.10.2023

Na stronie WEBINARY NASZEJ GRUPY znajdziecie Państwo prace uczestników webinarium. Zachęcamy do obejrzenia :-)