Skip to main content
European School Education Platform
News item

Lezajlott a 2022-es Európai eTwinning Díjak díjátadó ünnepsége

Az éves eTwinning Konferencia első napján a hivatalos megnyitót és több programbeszédet követően végre elérkezett az idő az eTwinning közösség főszereplői, a pedagógusok és a diákok eredményeinek megünneplésére.
eTwinning Prizes 2022

Az eTwinning Díjak verseny 6 kategóriájában első és második helyezést elért projektek résztvevői számára megrendezett díjátadó ünnepség házigazdája Iríni Pateráki volt, a díjakat pedig Cecile Le Clerq vezető eTwinning-szakértő, Michael Teutsch, a DG EAC egységvezetője, valamint Florence Mondin, az EACEA egységvezetője adták át, gratulálva a díjazott projektpartnereknek. Mindannyian kifejezték elismerésüket azért, ahogyan az első és második helyezett projektek résztvevői a diákokat helyezték a tanulási folyamat középpontjába, és kiemelték azt is, hogy a díjazottak projekttevékenységeik keretében olyan rendkívül aktuális témákkal foglalkoztak, mint az éghajlatváltozás vagy a félretájékoztatás.

 

A 12‒15 éves diákok korosztályi kategóriájában második helyezést elért projekt díjának átadásakor Mondin a következőket mondta: „Tanúi lehettünk a kölcsönös tiszteletnek, a megértésnek és a csapatmunkának ‒ az eTwinning projektek pedig pontosan ezeket a célokat hivatottak szolgálni.” 

 

6 évesek és fiatalabbak korosztályi kategóriája
Első helyezett: STEAM Preschool Academy ‒ A győztes projektet észtországi, görögországi, spanyolországi, szlovákiai és törökországi pedagógusok és gyerekek hajtották végre. „A projekt során a gyerekek megtanultak más gyerekekkel közösen meséket írni. Miután közösen megírtuk a meséket, robotokat programoztunk be”, mesélte az észtországi projektpartner, Jelena Rattik. A projektben részt vevő gyerekek is elmondták, milyen örömmel tanultak együtt a külföldi diákokkal. Egy észtországi diák elmesélte, hogy megtanulta, „hogy hogyan lehet új barátokat szerezni”. 

 

 

Második helyezett: Engineers of the Ecosystem ‒ A lengyelországi, spanyolországi és törökországi pedagógusok és diákok részvételével végrehajtott projekt célja az volt, hogy felhívják a gyerekek figyelmet „a természettel harmóniában álló mérnöki munkára”. Projekttevékenységeik keretében a résztvevők többek között állati fészkeket alkottak újra és saját ökobarát házakat terveztek és modelleztek. Az egyik törökországi pedagógus, Ayfer Ekiz szerint a projektnek köszönhetően „a gyerekeknek lehetősége nyílt közös munkát folytatni egy közös cél érdekében, illetve külföldi országokat megismerni”.

 

 

 


7–11 évesek korosztályi kategóriája
Első helyezett: eTwinners as Pros ‒ A görögországi, horvátországi és spanyolországi projektpartnerek által végrehajtott projekt célja az volt, hogy többféle pályaválasztási lehetőséget mutasson be a diákoknak. Sara, egy horvátországi diák különösen is értékelte, hogy az eTwinning tanórákon külföldi diákokkal volt alkalmuk találkozni. A projektben fontos szerepet töltött be a médiaműveltség is: a diákok például az egymástól tanulás módszerét alkalmazva foglalkoztak azzal, hogy hogyan lehetnek jó digitális polgárok. 


Második helyezett: Around the World with Friends ‒ ebben a projektben a részt vevő lengyelországi és spanyolországi diákok Jules Verne Nyolcvan nap alatt a Föld körül című regényét olvasva mélyítették el angol nyelvtudásukat és az IKT-ról is tanultak. A könyvet olvasva a diákok nemcsak angolnyelvi készségeiket fejlesztették, hanem földrajzi ismereteiket is bővítették, és sokat tanultak számos különböző országról. Aimar, az egyik spanyolországi diák azt mesélte, hogy a külföldi diákokkal folytatott együttműködésnek köszönhetően „tanultunk is tőlük, például a hagyományaikról és a kultúrájukról, és megtanultuk tiszteletben tartani a különbözőségeinket”.

 


12–15 évesek korosztályi kategóriája 
Első helyezett: The DISCONNECT ‒ A 12‒15 éves diákok korosztályi kategóriájában győztes projektet grúziai, olaszországi, németországi és spanyolországi pedagógusok és diákok hajtották végre. A projekt folyamán a diákok Keren David „The Disconnect” című regényét olvasták el és elemezték. A könyv egyes fejezeteiről fórumokban beszélgettek egymással. A diákok szerint az egyik legfontosabb dolog, amit a projektnek köszönhetően megtanultak az volt, hogy „nyitottnak kell lenni más nézőpontok iránt”. 

 


Második helyezett: On The Edge ‒ A finnországi, görögországi, lengyelországi, portugáliai és romániai pedagógusok és diákok által végrehajtott projekt célja az volt, hogy kapcsolatot teremtsen a tanulás és a való világ között. A projekt során a diákok többek között nemzetközi összetételű csoportokban kísérleteket hajtottak végre és szakértői előadásokat hallgattak meg. Az egyik diák szerint az egyik legfőbb dolog, amiben a az eTwinning tanórák eltérnek a hagyományos tanóráktól, az „a diákok és a tanárok közötti együttműködés”. 

 


16–19 évesek korosztályi kategóriája
Első helyezett: eTw T-R-A-I-N ‒ A projekt keretében a részt vevő ausztriai, csehországi, horvátországi, görögországi, lengyelországi, magyarországi, olaszországi és spanyolországi diákok felszálltak egy virtuális vonatra, amivel körbeutazták Európát. Tízfős nemzetközi csoportokat alkottak, és csoportmunkával más-más témákat dolgoztak fel. A projekttevékenységek keretében többek között játékokat játszottak és kihívásokat hajtottak végre, egy alkalommal például egy álhírjelző készüléket készítettek. „Nagyon sok együttműködés volt a projektben, például megoszthattuk más diákokkal a véleményünket” ‒ mesélte egy spanyolországi diák, Ainara a projektről. 

 


Második helyezett: A Speech Which can Reach – Ennek a horvátországi, olaszországi, szlovákiai és törökországi pedagógusok és diákok által végrehajtott projektnek az volt a célja, hogy fejlessze a diákok angol nyelvtudását és vitakészségét. A diákok vitatémákat választottak, majd kutatásokat végezve, illetve forrásaik hitelességét ellenőrizve közösen készültek fel a vitázásra. A diákok a projekt értékes eredményének tartották, hogy amellett, hogy jobban megértették a különböző kultúrák közötti különbségeket, azt is megtanulták, hogy hogyan találhatnak közös pontokat, „például értékeink, vagy a demokráciáról kialakított elképzelések terén”. 

 


A szakmai alapképzésben tanuló diákok kategóriája 
Első helyezett: Solutions Against Greenhouse Effect (SAGE) ‒ A franciaországi és szlovéniai pedagógusok és diákok által végrehajtott kétéves Erasmus+ projekt központi célja a diákoknak az üvegházhatás okaira és következményeire vonatkozó megértésének elmélyítése volt. A diákok ennek érdekében többek között a saját országuk időjárásának változásaira mutató meteorológiai adatokat elemeztek, és később csoportmunkával megoldási lehetőségeket kerestek a globális felmelegedés problémájának leküzdésére. A projekt lezárásaként a diákok megépítették saját üvegházukat. 

 

 

 

Gratulálunk minden díjazott projekt résztvevőinek! Ezekben a projektekben megmutatkozik, hogy hogyan képes az eTwinning felkészíteni a diákokat a jövőben rájuk váró kihívásokra.


„Mindig szem előtt kell tartanunk, hogy az eTwinning legnagyobb értéke abban rejlik, hogy a programnak köszönhetően lehetőségeket nyújthatunk diákjainknak arra, hogy találkozzanak egymással, közösen felfedezzék az európai értékeket, és kortársaikkal együtt érjenek el eredményeket” ‒ mondta Iríni Pateráki, az eTwinning program pedagógiai vezetője. 
 

Additional information

  • Education type:
    School Education

Tags

Communication skills
Friends
Pedagogy
Secondary education
Social skills
Vocational education
eTwinning annual theme
eTwinning community
eTwinning conferences
eTwinning European Prizes
eTwinning projects